Nowotwory moszny i prącia – jakie są ich przyczyny i metody leczeniaChoroba nowotworowa u mężczyzn może zaatakować zarówno mosznę, jak i prącie – głównie żołądź i napletek. Ryzyko zachorowania zwiększają pewne czynniki, których mężczyzna może w swoim życiu unikać. Rak nie zawsze jest wyrokiem – odpowiednio wcześnie zdiagnozowany daje dużą szansę na wyleczenie, dlatego też w razie zauważenia niepokojących objawów ważna jest konsultacja z urologiem.

Rak prącia i moszny

Złośliwe nowotwory prącia dotyczą około 1% przypadków chorób nowotworowych u mężczyzn. Najczęściej zmiany chorobowe pojawiają się w obrębie żołędzi oraz napletka, jednakże mogą obejmować także skórę moszny czy jądra. Są diagnozowane u mężczyzn w wieku 50-70 lat, chociaż nie jest to regułą.

Rak prącia zwykle zaczyna się od niewielkiej zmiany skórnej, którą można łatwo przeoczyć, jednak na szczęście jest rzadkim przypadkiem nowotworu, podobnie jak rak moszny. Złośliwy rak moszny często nazywany jest “guzem kominiarzy”, ponieważ zachorowalność wśród mężczyzn wykonujących ten zawód jest duża. W obrębie moszny pojawiają się również łagodne nowotwory jak włókniaki, naczyniaki czy tłuszczaki.

Rak prącia i moszny – skąd się bierze?

Ciężko jest jednoznacznie określić przyczyny chorób nowotworowych, ponieważ te same czynniki nie u każdego mężczyzny muszą powodować zmiany. Do przyczyn występowania raka prącia zalicza się mastkę, czyli serowatą, gęstą wydzielinę gromadzącą się pod napletkiem. Składa się ona z bakterii, łoju i złuszczonego nabłonka, dlatego też ważna jest odpowiednia higiena prącia i odciąganie napletka w czasie kąpieli (co może być utrudnione podczas stulejki). Brak odpowiedniej higieny prowadzi do rozwoju stanu zapalnego, a ten przyczynia się do rozwoju raka.

Ryzyko złośliwego nowotworu prącia rośnie przy zakażeniu HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego, który u kobiet przyczynia się do występowania raka szyjki macicy. Rak prącia i moszny jest obserwowany częściej u mężczyzn, którzy nałogowo palą papierosy.

Jakie są objawy chorób nowotworowych w obrębie prącia i moszny?

Zmiany nowotworowe nigdy nie pojawiają się z dnia na dzień, dlatego też można je łatwo przeoczyć. Co ważne, w początkowym stadium nowotworu objawy nie zawsze są niepokojące – w obrębie moszny i prącia może pojawiać się miejscowe zaczerwienienie, podrażnienie, stan zapalny, a takie objawy większość mężczyzn bagatelizuje. Rak może rozwijać się z niewielkiej zmiany – owrzodzenia, twardej grudki czy kalafiorowatej narośli.

Po pewnym czasie zmiany te mogą zanikać, jednak w większości przypadków sączą się i są trudne do wygojenia. Ponieważ wewnątrz zmian nowotworowych toczą się procesy zapalne, nawet 50% chorych może obserwować bolesność oraz powiększenie pachwinowych węzłów chłonnych. W przypadku raka prącia lub moszny może pojawiać się miejscowy obrzęk i bolesność, problem z osiąganiem erekcji czy z oddawaniem moczu.

Jak wygląda leczenie zmian nowotworowych?

Leczenie złośliwych nowotworów prącia i moszny wymaga wcześniejszej konsultacji urologicznej. Diagnostyka obejmuje badanie poprzez odbyt, pobranie wycinka zmiany, oznaczenia markerów nowotworowych. W przypadku początkowego stadium nowotworu możliwe jest usunięcie chorobotwórczych zmian, ale także całości lub części prącia, moszny, jąder. Jednocześnie usuwa się węzły chłonne pachwinowe, w których pojawiają się pierwsze przerzuty. Po wycięciu zmian nowotworowych lekarz może zalecić dodatkowe naświetlania lub chemioterapię – zależy to jednak od stopnia zaawansowania choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *