Najlepsze metody antykoncepcjiObecnie metod zapobiegania ciąży jest naprawdę mnóstwo. Wyróżniamy zarówno naturalne metody antykoncepcji jak i hormonalne. Te pierwsze wywołują mniej efektów ubocznych, jednak wyróżnia je znacznie mniejsza skuteczność. Oto poradnik na temat najlepszych metod antykoncepcji. 

Najlepsze metody antykoncepcji – co warto wiedzieć?

Metod antykoncepcji jest w tej chwili naprawdę sporo. Wybór tej jednej, najlepszej, nie jest łatwy. Najskuteczniejsza metoda, czyli tabletki antykoncepcyjne, są mocno inwazyjne a jednocześnie mogą powodować wystąpienie nieprzyjemnych efektów ubocznych. Z tego względu bardzo wiele par decyduje się na stosowanie naturalnych metod antykoncepcji. Są one bardzo bezpieczne dla zdrowia, jednak jednocześnie nie chronią w 100% przed zajściem w ciążę.

Metoda kalendarzykowa, czyli naturalny sposób na antykoncepcję

Metoda kalendarzykowa polega na tym, że kobieta zachowuje wstrzemięźliwość seksualną w dni płodne. Jak sprawdzić, kiedy następują dni płodne? To proste. Określa się je bazując na obserwacji 12 cykli miesiączkowych. W ten sposób oblicza się średnią długość cyklu. Jajeczkowanie, czyli owulacja występuje około 13-15 dni przed menstruacją. Czas trwania tego procesu wynosi 24 godziny. Jednocześnie trzeba wiedzieć o tym, że zapłodnienie może nastąpić również kilka dni przed oraz po owulacji. Jest to uwarunkowane żywotnością plemników. Okazuje się, że plemniki mogą przetrwać w ciele kobiety nawet 6 dni.

U których kobiet metoda kalendarzykowa sprawdzi się najlepiej? U wszystkich tych, u których miesiączka pojawia się zawsze w sposób regularny. Jednocześnie warto wiedzieć, że na zaburzenie cyklu oraz pojawienie się trudności z wyliczeniem dni płodnych mogą mieć wpływ takie czynniki jak stres, zażywanie antybiotyków, spożywanie alkoholu oraz niektóre choroby.

Obserwacja ciała kobiety, czyli metoda objawowo-termiczna

Omawiana metoda polega na obserwacji kobiecego ciała w miesięcznym cyklu. Szczególną uwagę zwraca się na temperaturę ciała, pozycję szyjki macicy oraz ilość i konsystencję śluzu szyjkowego. Wszystkie te czynniki odpowiednio przeanalizowane pozwalają wysunąć prawidłowy wniosek, w jakim miejscu cyklu miesiączkowego aktualnie kobieta się znajduje i wyliczyć, które dni powinny być wolne od współżycia seksualnego. Warto wiedzieć, że do przeprowadzenia takich badań nie jest konieczna wizyta u lekarza.

Pomiar temperatury ciała przeprowadza się pod językiem, w odbycie lub pochwie. Jeżeli kobieta jest w czasie dni płodnych, wówczas temperatura jest nieco podniesiona. Z kolei śluz szyjowy wydzielany podczas owulacji jest bezbarwny oraz elastyczny. Z kolei w czasie dni niepłodnych ma on kolor biało-żółty oraz jest dość gęsty.

Kiedy metoda objawowo-termiczna sprawdzi się najlepiej? Tylko, gdy kobieta jest w pełni zdrowa. Należy pamiętać o tym, że podwyższona temperatura ciała może świadczyć o przeziębieniu lub grypie, a nie owulacji. Dokładnie tak samo jest ze śluzem, który może zmienić swoje zabarwienie oraz konsystencję w związku z wystąpieniem infekcji intymnej.

Tabletki antykoncepcyjne

Zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych z hormonami sprawia, że owulacja się nie pojawia, dlatego ryzyko zajścia w ciążę jest ograniczone do absolutnego minimum. Zażycie tabletki antykoncepcyjnej jednocześnie przyczynia się do zmiany konsystencji śluzu. Wyróżniamy tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. W tych pierwszych znajduje się tylko jeden składnik, czyli gestagen. Z kolei w tabletkach dwuskładnikowych jest progesteron oraz estrogen. Atutem pigułek jednoskładnikowych jest wywoływanie znacznie mniejszej liczby efektów ubocznych. Oba rodzaje tabletek antykoncepcyjnych są zazwyczaj równie skuteczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *