Mało znane zalety stosowania antykoncepcjiTabletki antykoncepcyjne stosuje się przede wszystkim w celu uniknięcia niechcianej ciąży. Warto jednak wiedzieć o tym, że korzyści wynikających ze stosowania antykoncepcji hormonalnej jest zdecydowanie więcej. Mało znane zalety stosowania antykoncepcji omówiliśmy w niniejszym artykule.

Tabletki antykoncepcyjne to sposób na bolesne miesiączki

Ginekolodzy zapisują tabletki antykoncepcyjne tym kobietom, u których występują nieregularne oraz niezwykle bolesne miesiączki. Tabletki te zawierają specjalne hormony, które mają wpływ na podwyższenie poziomu progesteronu. Dzięki nim możliwe jest uregulowanie cyklu miesiączkowego a także całej gospodarki hormonalnej. Większość kobiet, która zaczęła stosować antykoncepcję doustną, wskazuje również, iż miesiączki przestały być tak bolesne i obfite jak do tej pory.

Pomoc w leczeniu trądziku

Tabletki antykoncepcyjne są również nieocenioną pomocą dla pań, które zmagają się z trądzikiem. Substancje, które znajdują się w tych tabletkach, przyczyniają się do zmniejszenia łoju skórnego, na skutek czego skóra jest znacznie mniej tłusta. Kolejnym atutem tabletek antykoncepcyjnych jest fakt, iż znacznie zmniejszają one wytwarzanie przez organizm męskich hormonów płciowych, czyli androgenów. 

Androgeny są jedną z podstawowych przyczyn tworzenia się trądziku. Warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy środek antykoncepcyjny zawiera taką ilość składników, która pomoże w zwalczeniu męskich hormonów. Jeśli zmagamy się z problemem trądziku, warto poprosić lekarza o to, by skierował nas na badanie poziomu androgenów w organizmie. Dzięki temu będzie można kupić taki lek, który pozwoli na to, aby zlikwidować problem trądziku raz na zawsze.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Kobiety, u których zbliża się okres, często zmagają się z tzw. zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Charakteryzuje się on dolegliwościami bólowymi w okolicach podbrzusza, piersi lub pleców oraz bardzo złym ogólnym samopoczuciem. Jest ono wywołane nadprodukcją estrogenów oraz jednocześnie zbyt mała ilością progesteronu. Gdy kobieta przyjmuje tabletki antykoncepcyjne, ilość obu tych hormonów nieustannie jest na wyrównanym, prawidłowym poziomie. Dolegliwości bólowe wówczas nie występują lub ich charakter jest znacząco zmniejszony.

Mniejsze ryzyko zachorowania na infekcje układu rozrodczego

Kolejną korzyścią wynikającą z regularnego stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest fakt, iż wpływają one na zmniejszenie ryzyka wystąpienia wybranych chorób układu rozrodczego, takich jak zapalenie torbieli, włókniaków lub jajników. Im kobieta dłużej stosuje antykoncepcję hormonalną, tym ryzyko zapadnięcia na te groźne choroby jest mniejsze. Badania dowiodły, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną od minimum 5 lat są nawet dwukrotnie mniej narażone na ryzyko zachorowania na raka jajników w porównaniu z kobietami, które nie stosują żadnej metody antykoncepcji.

Naukowcy udowodnili również, że zażywane tabletek antykoncepcyjnych wpływa na zmniejszenie ryzyka na zachorowanie na raka błony śluzowej macicy aż o 50%. Dotyczy to tych kobiet, które stosują antykoncepcję od minimum 3 lat. Właściwe stężenie damskich hormonów powoduje, że kobieta jest zabezpieczona przed ryzykiem zachorowania na to ciężkie schorzenie nawet na kilkanaście lat.

Istnieją jednak skutki uboczne stosowania leków antykoncepcyjnych. Mianowicie: ich przyjmowanie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy lub piersi. Z tego względu kobiety, które stosują ten typ antykoncepcji, powinny jak najczęściej wykonywać badania ginekologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *